page logo

Trenčín

Trenčín
trencin.png

Centrum Považia mesto TRENČÍN rozkladajúce sa pod slávnym Trenčianskym hradom je nielen mestom s bohatou históriou, ale aj rozmanitou prítomnosťou a tesnými väzbami k susednému územiu Moravy a Čiech.

Dnešný TRENČÍN (53 940 obyvateľov) je sídlom okresu a kraja a patrí medzi najvýznamnejšie mestá Slovenska s bohatým kultúrnym a spoločenským životom. Je sídlom Trenčianskej univerzity a hosťuje aj jeden z najväčších letných hudobných festivalov na Slovensku, festival Pohoda. 

HISTÓRIA

Nápis na strmej stene trenčianskej hradnej skaly, ktorý potvrdzuje prítomnosť rímskych legionárov na tomto území, vytesali na pamiatku víťazstva nad Kvádmi v roku 179.

Prvá písomná zmienka o osade ležiacej pod mohutným hradom a pri starej obchodnej ceste pochádza z roku 1111. Osada sa však najrýchlejšie rozvíjala v období panovania Matúša Čáka, ktorý sa stal vládcom takmer celého územia dnešného Slovenska. Vlastnil asi 30 slovenských hradov. V stredoveku Trenčín získal rôzne výsady a práva. Kráľ Žigmund Luxemburský ho v roku 1412 povýšil na slobodné kráľovské mesto s rovnakými právami, aké v tom čase užívali napríklad obyvatelia Budína.

V druhej polovici 19. storočia sa Trenčín stal významným obchodným a priemyselným centrom stredného Považia, pričom v tom čase sa dokončilo aj železničné spojenie so Žilinou. V druhej polovici 20. storočia sa rozvíjal predovšetkým odevný, potravinársky a strojársky priemysel a neskôr sa v meste začalo presadzovať aj výstavníctvo. Po roku 1989 opäť ožilo historické jadro mesta a prevažná časť historických pamiatok bola zrekonštruovaná.

PAMIATKY

Pamiatky v historickom centre mesta sú súčasťou mestskej pamiatkovej rezervácie. Rímska vojenská osada Laugaricio je najsevernejším dokladom expanzie rímskych légií cisára Marca Aurélia v oblasti strednej Európy. Nápis na strmej stene trenčianskej hradnej skaly vytesaný na pamiatku víťazstva nad Kvádmi v roku 179 je dnes návštevníkom prístupný z preskleného výklenku známeho hotela Elizabeth.

Dominantou mesta a celého Považia je Trenčiansky hrad, v ktorom sa počas roka organizujú rôzne koncerty, stredoveké hry a atraktívne nočné prehliadky. Hrad preslávil najmä jeho najmocnejší majiteľ Matúš Čák Trenčiansky, nazývaný aj „Pán Váhu a Tatier“. Azda najznámejšia je 80 m hlboká Studňa lásky na nádvorí hradu. 

Medzi hradom a centrom mesta sa na plošine svahu nachádza opevnený areál nazývaný Mariánska hora. Jeho súčasťou je kostol, od ktorého možno zostúpiť do centra po krytom drevenom schodisku postavenom v roku 1568.

Piaristický kostol sv. Františka Xaverského na Mierovom námestí v centre mesta vybudovali v 17. storočí v štýle raného baroka. 

Mestská veža, známa aj ako Dolná brána, ponúka pekný výhľad na všetky dominanty mesta, vrátane populárnej fontány so sochou vodníka na Štúrovom námestí a Synagógy s orientálnym nádychom.

TIP NA VÝLET

Príjemná prechádzka sa ponúka v lesoparku Brezina, kam sa dá dostať peši priamo z centra mesta. Častým cieľom výletov je aj pútnické miesto Skalka s kostolom aj zrúcaninou starého kláštora, kúpele Trenčianske Teplice alebo pohorie Inovec.

Zdroj: Slovakia.travel / Mesto Trenčín