page logo

Presne o rok začnú na Slovensku majstrovstvá Európy hráčov do 21 rokov

11.06.2024

BRATISLAVA (SFZ Event) – Do otváracieho zápasu majstrovstiev Európy hráčov do 21 rokov ostáva presne 1 rok. O titul v tejto vekovej kategórii zabojuje 15 najlepších reprezentačných výberov Európy, ktoré vzídu z práve prebiehajúcej kvalifikácie. Šestnástym účastníkom záverečného turnaja bude domáca reprezentácia Slovenska.

Fanúšikov čaká jedno z najväčších športových podujatí, aké sa kedy u nás organizovali. Na štadiónoch v ôsmich slovenských mestách sa predstavia vychádzajúce futbalové hviezdy, ktoré majú i napriek nízkemu veku nemalé skúsenosti.

hraci_u21_famous.png

autor: SFZ Event

V troch kvalifikačných stretnutiach sa napríklad v drese Holandska predstavil finalista tohtoročnej edície Ligy majstrov Ian Maatsen, aktuálne hráč Borussie Dortmund. Je dosť možné, že na budúcoročných majstrovstvách posilní reprezentačný výber „Oranjes“, ktorý sa už v predstihu stal prvým istým účastníkom finálového turnaja, ak neberieme do úvahy reprezentáciu Slovenska, ktorá má ako hostiteľská krajina isté miesto.

O miestenku na majstrovstvách Európy hráčov do 21 rokov 2025 bojuje i reprezentácia Grécka s brankárom Konstantinosom Tzolakisom, hráčom klubu Olympiakos Pireus, ktorý je aktuálnym víťazom Európskej konferenčnej ligy UEFA.

Na postupovej priečke pred poslednými zápasmi kvalifikácie je i reprezentácia Talianska. Jej dres si v piatich kvalifikačných dueloch obliekol aktuálny víťaz Európskej ligy UEFA, obranca tímu Atalanta Bergamo, Matteo Ruggeri.

Predaj vstupeniek začne na jeseň 2024

V termíne od 11. do 28. júna 2025 sa na Slovensku odohrá spolu 31 zápasov v ôsmich mestách, konkrétne v Bratislave, Trnave, Dunajskej Strede, Nitre, Trenčíne, Žiline, Košiciach a Prešove. 

“Teším sa, že sme už v záverečnej fáze ohľadne dohody s UEFA o výške vstupného, ktoré by malo byť fanúšikov prijateľné a za 4-člennú rodinu by nemalo presiahnuť cenu rodinného vstupného napríklad v kine. Keďže na Slovensku budeme mať možnosť privítať budúce hviezdy futbalu, verím, že o podujatie budú mať diváci záujem. Predaj vstupeniek by mal začať na jeseň 2024 a po oficiálnom žrebe 3. decembra 2024 sa spustí druhá fáza predaja, už na konkrétne zápasy jednotlivých tímov podľa výsledkov žrebu,” priblížil generálny sekretár Slovenského futbalového zväzu Peter Palenčík.

Naši reprezentanti s istou miestenkou

Medzi postupujúcich majú okrem už istého finalistu Holandska najlepšie našliapnuté i reprezentácie Španielska, Nemecka, Anglicka, Ukrajiny, Portugalska či spomínaného Talianska. Kvalifikovať sa ale môže i šesť najlepších tímov na druhých miestach v kvalifikačných skupinách a pred poslednými kvalifikačnými zápasmi je tak v súvislosti s postupujúcimi ešte veľa otáznikov.

Starosti s postupom si naopak nemusia robiť naši reprezentanti do 21 rokov. Ako hostiteľská krajina máme miestenku istú. V príprave na šampionát však naši mladí reprezentanti nezaháľajú.

Základná zostava Slovenska.jpg
Jaroslav Kentoš.jpg
Jalal Huseynov, Alexander Selecký.jpg
U21_240607_SVK-AZE_0552-.jpg
Abdulla Rzayev, Nino Marcelli.jpg
Nariman Akhundzade, Adrián Kaprálik.jpg
Adrián Kaprálik, Suleyman Damadayev.jpg
Martin Šviderský, Nino Marcelli, Artur Gajdoš.jpg
Radosť Slovenska po góle.jpg
Sebastian Nebyla.jpg
Abdulla Rzayev, Adam Tučný.jpg

„Sme zhruba v polovici našej prípravy na domáce EURO. Za uplynulý rok sa nám podarilo vybudovať dobré základy nášho herného systému a postupne sa posúvame dopredu. Absolvovali sme prípravné zápasy proti súperom rôznej kvality, v ktorých sme si mohli vyskúšať rozličné varianty našej hry. Dôležité pritom je, že sa zlepšujeme,“ zhodnotil prípravu na domáci šampionát tréner reprezentácie hráčov do 21 rokov Jaroslav Kentoš.

„Do majstrovstiev Európy ostáva presne rok. S výnimkou práve prebiehajúceho zrazu a dnešného zápasu s Moldavskom (11. 6. 2024, pozn.red.) nás v tomto kalendárnom roku ešte čakajú tri zrazy, počas ktorých odohráme dohromady šesť prípravných zápasov. Koncom roka je naplánovaný žreb majstrovstiev Európy, kde sa dozvieme našich súperov v základnej skupine. Podľa výsledkov žrebu potom budeme hľadať našich súperov na prípravné zápasy v marci 2025,“ doplnil tréner Kentoš.

Žreb finálového turnaja majstrovstiev Európy hráčov do 21 rokov 2025 na Slovensku je naplánovaný na 3. decembra 2024. Po tomto termíne bude tiež známy detailný harmonogram zápasov.