BRATISLAVA / NYON - Do začiatku druhého najväčšieho futbalového sviatku v Európe na reprezentačnej úrovni ostáva viac ako 14 mesiacov. Slovensko sa chystá na jedno z najväčších športových podujatí, aké sa u nás kedy organizovali. Členovia organizačného výboru šampionátu privítali v uplynulých dňoch zástupcov UEFA už na druhej kontrolnej návšteve. Tí preverili našu pripravenosť najmä v oblastiach bezpečnosti a televíznych prenosov, no kontrolovali i aktuálny stav tréningových ihrísk, ktoré budú jednotlivé tímy počas záverečného turnaja využívať.
„Spolu s predstaviteľmi UEFA sme opäť navštívili jednotlivé mestá a štadióny tak, ako tomu bolo už na jeseň 2023 počas ich prvej pracovnej návštevy. Tentokrát sme sústredili pozornosť na spôsob a úroveň zaistenia bezpečnosti všetkých účastníkov šampionátu a tiež sme konzultovali zabezpečenie televíznych prenosov. Všetko musí byť nastavené podľa inštrukcií UEFA, ktorých dodržiavanie je striktne kontrolované,“ priblížil priebeh kontrolnej návštevy člen organizačného výboru Marek Majerčák.
„Po návštevách jednotlivých štadiónov sme sa s kolegami z UEFA zhodli, že žiadna z tém či bodov, ktoré sme preberali, nás neprekvapila, alebo nebodaj zaskočila. Či už v oblasti bezpečnosti, ako aj v oblasti televíznych prenosov sme mali pripravené riešenia, ktoré sme priamo na mieste konzultovali a UEFA nemala k našim plánom a návrhom zásadné pripomienky,“ doplnil Marek Majerčák, ktorého teší, že UEFA je zatiaľ s prípravami na podujatie spokojná.
Členovia organizačného výboru si však uvedomujú i možné komplikácie. Tie hrozia najmä v dvoch dejiskách záverečného turnaja. „Z pohľadu celkovej organizácie zápasov budú najväčšou výzvou zápasy na štadiónoch v Prešove a Nitre. Prvý pochopiteľne preto, že ešte nie je dokončený a reálne nevieme v tomto momente povedať, čo bude potrebné zlepšiť. A druhý preto, že sa na ňom nehráva pravidelne najvyššia súťaž či zápasy, ktoré si vyžadujú vysokú úroveň organizácie. Mám tým na mysli napríklad večerné zápasy pri umelom osvetlení s kompletnou televíznou produkciou či vypredaným hľadiskom. Práve takéto zápasy totiž pomáhajú odhaliť možné problémy, ktoré by sme následne vedeli vyriešiť pred konaním majstrovstiev Európy a preto v oboch miestach plánujeme „generálku“ v podobe organizácie zápasov, ktoré odskúšajú pripravenosť štadióna pred ostrými stretnutia v rámci podujatia,“ dodal Majerčák.
Najlepší hráči z Európy sa našim divákom predstavia v 8 slovenských mestách. Zástupcovia 16-tich účastníckych tímov budú mať na výber viacero hotelov a k nim prislúchajúcich tréningových ihrísk. Aj tie musia byť čo najlepšie pripravené a spĺňať prísne normy, ktoré stanovila UEFA. Hotely a tréningové plochy si budú reprezentácie vyberať zo špeciálneho katalógu.
„Katalóg tréningových ihrísk a hotelov aktuálne finalizujeme. Bolo to tiež jednou z tém návštevy predstaviteľov UEFA. Vybrané hotely a ihriská sme navštívili a snažili sa vytvoriť čo najvhodnejšie alternatívy párovania hotelov k ihriskám,“ priblížil člen organizačného výboru Peter Hamaj.
„UEFA by mala katalóg schváliť v priebehu nasledujúcich troch týždňov. Aktuálne tiež finalizujeme analýzu trávnikov všetkých ihrísk a pripravujeme plán revitalizácie a údržby ihrísk do konania šampionátu tak, aby boli všetky tréningové ihriska v júni 2025 v čo najlepšej kvalite,“ dodal Peter Hamaj, ktorý ale prezradil, že na niektorých ihriskách bude potrebná i výmena hracej plochy.
„V oblasti revitalizácie trávnikov a prípravy zázemia na jednotlivých ihriskách musíme do začiatku šampionátu urobiť určitý progres. Viaceré ihriská dnes nie sú v ideálnom stave. Musíme tiež všetky ihriská vybaviť potrebnými tréningovými pomôckami, samozrejme vymaľovať a dezinfikovať priestory šatní a zázemia. Na zlepšovaní kvality trávnikov je potrebné začať pracovať už počas tohto leta. No a na niektorých ihriskách sa bude trávnik meniť,“ konštatoval Hamaj.
Dôležitou súčasťou turnaja sú aj sprievodcovia tímov, tzv. Team Liaisons. V týchto dňoch prebieha ich nábor a výber. „Vybraní adepti následne prejdú školením. Školenie pripravujeme aj pre trávnikárov všetkých tréningových ihrísk, aby mali čo najviac informácií, ako sa starať o ihriská tak, aby boli v roku 2025 v čo najlepšej kondícii,“ doplnil Peter Hamaj.
V rámci návštevy si ešte delegácia UEFA prezrela priestory Slovenskej filharmónie v Bratislave, ktoré boli organizačným výborom navrhnuté ako dejisko oficiálneho žrebu podujatia. Tento sa bude konať 3. decembra 2024.
„Tešíme sa, že budova Reduty je z organizačného pohľadu ako miesto oficiálneho žrebu vhodná a taktiež z toho, že zástupcom UEFA sa tieto nádherne zrekonštruované priestory skutočne páčili a budú dôstojným a reprezentatívnym miestom pre oficiálny žreb podujatia,“ vyjadrila sa Mira Mažgutová, ktorá spolu s ďalšími členmi organizačného výboru pripravuje okrem iného aj oficiálny žreb podujatia.